DOM REKOLEKCYJNY
Dom rekolekcyjny Zgromadzenia Sióstr Duszy Chrystusowej znajduje się w Siedlcu w pobliżu Krzeszowic, w malowniczej krainie Jury Krakowsko-Częstochowskiej w odległości ok. 30 km od Krakowa.
W ośrodku prowadzimy sesje i rekolekcje na temat duchowości M. Pauli Tajber, a także przyjmujemy zorganizowane grupy rekolekcyjne i gości indywidualnych. Dom dysponuje 75 miejscami noclegowymi.
Do dyspozycji gości jest kaplica, w której znajduje się obraz „Jezusa Promieniującego” namalowany przez Adolfa Hyłę według wizji M. Pauli Tajber, w pełni wyposażona sala konferencyjna oraz duży, ogrodzony teren z placem zabaw dla dzieci.
Położenie domu sprawia, że jest on dobrą bazą wycieczkową. W pobliżu znajdują się: Ojców z Parkiem Narodowym i jaskinią Łokietka, Czerna (1h pieszo przez las) z Klasztorem Karmelitów Bosych i dolinką Eliaszówki, Rudno z ruinami zamku „Tenczyn”, Paczółtowice z drewnianym kościołem z XVI w., Dębnik ze starym kamieniołomem. W okolicy rozciągają się malownicze „dolinki podkrakowskie”, z których większość to rezerwaty przyrody (Dolina Kluczwody, Bolechowicka, Kobylańska, Będkowska, Szklarki, Racławki) z licznymi szlakami rowerowymi i pieszymi.
HISTORIA
Pierwsze wzmianki o Siedlcu pochodzą z 1398 r. Był on majątkiem Spytka de Sedlecz. Miejscowość na przestrzeni wieków miała licznych właścicieli. W roku 1628, wraz okolicznymi wsiami: Paczółtowice, Żary, Dębnik, Dubie, Chechło, stała się własnością hrabiny Agnieszki z Tęczyńskich Firlejowej fundatorki klasztoru Ojców Karmelitów Bosych w Czernej.
W 1631 r. Siedlec stał się częścią uposażenia klasztoru w Czernej i z tej okazji, w roku 1640, zbudowano na terenie posiadłości dwór. Sama fundatorka mieszkała w nim przez dwa lata, osobiście nadzorując dobra siedleckie. W XVIII w. (1766 r.) Przeor Karmelitów z Czernej wzniósł nowy dwór oraz stajnie (obecna zabudowa), a poprzedni budynek zamieniono w spichlerz.
W roku 1947 posiadłość w Siedlcu nabyło Zgromadzenie Sióstr Najśw. Duszy Chrystusa Pana. W ołtarzu kaplicy klasztornej umieszczono obraz Jezusa Promieniującego autorstwa Adolfa Hyły namalowany według wizji Założycielki Zgromadzenia. Sama Założycielka, Służebnica Boża M. Paula Tajber spędziła w tym domu ostatnie miesiące swego życie. Zmarła 28.05.1963 r., a pokój, w którym mieszkała stał się miejscem upamiętnienia Jej pobytu.
Od początku XXI wieku zabudowania w Siedlcu zostały stopniowo poddane pracom konserwatorskim i zaczęły służyć jako dom rekolekcyjny i centrum duchowości M. Pauli Tajber.
REMONT
W ostatnich latach podjęto prace konserwatorskie XVIII-wiecznego budynku dawnego "folwarku" oraz XVII-wiecznego "spichlerza". Od czerwca 2021 r. w tych budynkach mieści sala konferencyjna, kuchnia i jadalnia oraz pokoje gościnne.
Wszyscy, którzy chcieliby wesprzeć dalsze prace przy domu rekolekcyjnym, mogą dokonać wpłaty na konto:
46 1240 4650 1111 0000 5159 0145
z dopiskiem "dom w Siedlcu"
Bóg zapłać!
DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA
DOTACJA CELOWA MAŁOPOLSKIEGO WOJEWÓDZKIEGO KONSERWATORA ZABYTKÓW
Remont elewacji budynków dawnej stajni i wozowni - etap 3: elewacje zachodnie
DOFINANSOWANIE: 100 000,00 zł | CAŁKOWITA WARTOŚĆ: 111 143,81 zł
Elewacja zachodnia stajni poddawana zabiegom usunięcia zdestruowanych wypraw tynkowych i spionowania wątków kamiennych,położeniu w miejscach ubytków nowej wyprawy mineralnej, położeniu na całej powierzchni ścian gładkich cienkowarstwowo zaprawy,impregnacji wyrównującej chłonność i opracowanie kolorystyczne hydrofobową farbą w kolorze starej bieli
Ceglany detal architektoniczny poddawany zabiegom konserwatorskim polegającym na usunięciu brudu wtórnych przemalowań,usunięciu cementowego spoinowania wzmocnieniu strukturalnemu miejsc osłabionych, uzupełnieniu ubytków cegły i spoinowania oraz hydrofobizacji
Drewniany okap po usunięciu wtórnych nawarstwień,wymianie zdestruowanych desek dezynfekcji przeciwgrzybicznej, oraz impregnacji wzmacniającej zostanie oracowany lakierami do drewna w kolorystyce pozostałych elewacji
KONTAKT
Dom Rekolekcyjny Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Duszy Chrystusa Pana
Siedlec 1, 32-065 Krzeszowice
Telefon: 12 282 39 08, 696 076 590
Email: drsiedlec@gmail.com
Numer konta: 46 1240 4650 1111 0000 5159 0145
z dopiskiem "dom w Siedlcu"